در خیلی از شغلا، فرد باید کارایی سخت و بعضی وقتا بد رو بکنه تا بتونه مبلغی رو به عنوان دستمزد دریافت کنه. ولی همیشه هم این طور نیس و بعضی از شغلا بسیار لذت بخش و جالب هستن. شغل آزمونگران محصول هم یکی از همین شغل هاست و در اون فرد در ازای استفاده کردن از کالاهایی دستمزد میگیره. آزمونگران محصول معمولا به وسیله شرکتای بازاریابی واسه شرکتایی استخدام می شن که اجناس جدیدی رو تولید کردن. آزمونگران این اجناس جدید رو پیش از ورود به بازار آزمایش می کنن و در مورد اونا نظر میدن. بهترین امتیاز این شغل، امتحان کردن اجناس جدید پیش از هرکی دیگری و نگه داشتن این اجناس پس از پایان آزمایش و ارائه نظر درمورد آنهاست. اینجا می خوایم ۹ مورد از شغلای جالب آزمونگران محصول رو معرفی کنیم. پس با ما همراه باشین.

بیشتر شرکتا دستمزدی به آزمونگران محصول پرداخت نمی کنن و فقط محصول آزمایش شده رو به جای دستمزد به اونا میدن، ولی بعضی از شرکتای بازاریابی جدا از اینکه محصول آزمایش شده، مبلغی رو هم به عنوان دستمزد به آزمونگران میدن. بسته به نوع محصول، میشه آزمایش محصول رو در خونه انجام داد. بعضی وقتا هم شرکت بازاریابی از آزمونگر می خواد که به محلی برود و در پنل بازاریابی شرکت کنه. بیشتر سایتای بازاریابی و پنلای مصرف کننده، آزمونگر رو متناسب با جمعیتی که محصول به اونا فروخته میشه، انتخاب می کنن، پس آزمونگر معمولا کالاهایی رو امتحان می کنن که واسه اون مناسب و جذابه. اگه فرد، پدر یا مادر باشه می تونه به بررسی اجناس مربوط به کودکان و اسباب بازی بده. اگه به آرایش کردن علاقه داشته باشه، ممکنه اجناس آرایشی رایگانی رو واسه امتحان کردن دریافت کنه. آزمونگر پس از امتحان کردن اجناس باید فرم نظرسنجی رو پر کنه، با گروه بازاریابی صحبت کنه یا اگه در رسانه های اجتماعی چهره ای شناخته شده، بررسیای خود در مورد اجناس رو به شکل آنلاین منتشر کنه.

۹. آزمونگر بازیای ویدئویی

آزمونگران بازیای ویدئویی می تونن در محل و دفتر پیشرفت دهنده و یا در خونه و با استفاده از سیستم خودشون، بازیا رو امتحان کنن. بعضی از شرکتا آزمونگران رو استخدام می کنن و به اونا حقوق پرداخت می کنن، ولی یه سریای دیگه فقط به طرفداران خود فرصتی میدن که بازیای جدید اونا رو امتحان کنن. مثلا، شرکت مایکروسافت به طورمنظم از همه مردم می خواد که واسه بررسی اجناس این شرکت در دفاتر اون در ایالت واشنگتن ثبت نام کنن. فردی که واسه یکی از این بررسیا انتخاب می شه، به سوالایی جواب می ده، چند بازی جدید رو انجام می ده و به جای دستمزد، نرم افزار اون بازی رو دریافت می کنه.

مهم ترین شرط پذیرفته شدن اینه که فرد باید طرفدار بازیای ویدئویی باشه و بدونه که این بازیا چیجوری کار می کنن. آزمونگران باید افرادی وظیفه شناس و تیزبین باشن و بتونن واسه بررسی جزئیاتی خاص، یک بازی ویدئویی رو بارها بکنن. در شرکت مایکروسافت (و شاید بقیه شرکتای بزرگ تولیدکننده ی بازیای ویدئویی) حتی کودکان زیر ۱۲ سال هم می تونن واسه امتحان کردن اجناس جدید ثبت نام کنن.

۸. آزمونگر اجناس آرایشی

واسه افرادی که معمولا در راهروهای پاساژها و مراکز خرید در جست وجوی لوازم آرایشی پرسه میزنن، امتحان کردن اجناس آرایشی جدید می تونه شغلی رویایی باشه. خیلی از شرکتای تولیدکننده ی لوازم آرایشی به دنبال مصرف کنندگانی هستن که اجناس جدید اونا رو امتحان کنن. با بررسی سایت این شرکتا میشه از این مسئله خبردار شد و در بررسیای اونا شرکت کرد؛ به ویژه اگه فرد در نزدیکی دفتر مرکزی یکی از این شرکتا زندگی می کنه.

بعضی از مجلات مد و زیبایی هم رقابتایی رو واسه خوانندگان خود برگزار می کنن. با جست وجو در مجله موردعلاقه ی خود و پر کردن فرم نظرسنجی، ممکنه که یک جعبه لوازم آرایشی واسه شما ارسال شه. بعد باید لوازم آرایشی ارسال شده رو استفاده کنین و نظر خود رو درمورد اونا بگید. شرکتای تولیدکننده ی لوازم آرایشی می خوان بدونن شما چه تجربه ای از استفاده ی اجناس اونا دارین، این اجناس ارزش بهایی که واسه اونا پرداخت می شه دارن، روی چهره ی شما چه جلوه ای دارن، موندگاری خوبی دارن، استفاده از اونا آسونه یا رنگای اونا مناسبه؟ شما می تونین این اجناس جدید رو روی خودتون امتحان کنین و در تغییرات و اصلاحات پایانی اجناس آرایشی تولیدشده واسه مصرف کنندگان در همه جا نقشی داشته باشین.

۷. آزمونگر اجناس نایک

شرکت نایک به ورزشکاران سراسر آمریکا ی آمریکا فرصتی می ده تا کفشای این شرکت رو امتحان کنن. واسه این منظور، آزمونگران باید در محل شرکت و با یک روز پوشیدن کفش اونو امتحان کنن یا کفش رو به خونه ببرن و به مدت چند هفته یا حتی چند ماه از اون استفاده کنن. افرادی که مایل به شرکت در این برنامه هستن باید فرم خواسته آنلاینی رو پر کنن و دسته رو که می خوان در اون شرکت کنن، انتخاب کنن. بعد ازطرف شرکت نایک با اونا تماس می گیرن و به اونا آگاهی میدن که واسه برنامه انتخاب شدن یا نه.

شرکت نایک درمورد برنامه های آزمایش اجناس خود بسیار جدیه، چون کفشای ورزشی که در این برنامه امتحان می شه هنوز وارد بازار نشده و بخش ی تولید و عرضه کفشای ورزشی، بخش ای بسیار رقابتیه. اگه آزمونگران گزارش و بررسی دقیق و به موقعی ارائه ندن یا با ارسال تصاویر محصول به شکل آنلاین، یا پوشیدن کفش در یک مسابقه ی عمومی بدون اجازه، پنهونی بودن این بررسی رو زیر پا بذارن، شرکت نایک می تونه اونا رو از برنامه خود حذف کنه. آزمونگران باید بی معطلی پس از آزمایش، کفش رو به اونا برگردونن تا طراحان شرکت نایک بتونن کفش رو ازنظر آسیب، ساییدگی و پارگی بررسی کنن.

۶. آزمونگر مزه ی اجناس غذایی

آزمونگران مزه ی اجناس غذایی در گروه هایی می شینن و موادغذایی، نوشیدنیا و بین وعدهای مختلف رو مزه می کنن. بعضی از شرکتای تولیدی واسه ایجاد گروه های آزمایش اجناس خود از شرکتای بازاریابی استفاده می کنن و یه سریای دیگه هم برنامه های آزمایش طعم و مزه ی اجناس خود رو اجرا می کنن و در صورت نیاز به پایگاه داده مصرف کننده ی خود مراجعه می کنن. آزمونگران مزه ی اجناس غذایی می تونن نظرات خود رو در محل شرکت یا در خونه ارائه دهند. مثلا، شرکت موادغذایی McCormick، پایگاه دادی از مصرف کنندگانی رو که در برنامه آزمایش مزه ی موادغذایی اونا ثبت نام کردن، نگهداری می کنه. پس در این شرکت خوب میدونن که وقتی می خوان موادغذایی تولیدشده رو واسه جمعیت خاصی امتحان کنن، باید با چه کسائی تماس بگیرن. اونا به شرکت کنندگان در این بررسیا دستمزد پرداخت می کنن.

آزمونگران مزه ی اجناس غذایی به شرکتا کمک می کنن که اجناس خود رو اصلاح کنن. در این بررسیا آزمونگر نمونه ای رو امتحان می کنه و بعد به چند سوال ساده درمورد تجربه ای که داشته جواب می ده. از اون درمورد شوری، شیرینی، تندی، طعم ملایم یا جذابیت ظاهری و خیلی از موارد دیگر پرسیده می شه. البته اگه فرد به بعضی از مواد غذایی مثل آجیل، سویا، گلوتن، تخم مرغ یا موادغذایی عادی دیگری آلرژی داشته باشه، شغل آزمونگر مزه ی اجناس غذایی، شغل مناسبی واسه اون نمیشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   معنای بطلان قرارداد و دلایل باطل شدن اون در قانون مدنی 

۵. فعالیت در شرکت NCP

شرکت National Consumer Panel (NCP) یک سرمایه گذاری مشترک واسه شناخت مصرف کننده س. یکی از شرکتای فعال در این سرمایه گذاری، شرکت نیلسن (Nielsen) است که درزمینه ی نظرسنجیای تلویزیونی فعالیت می کنه. شرکت NCP اطلاعاتی رو درمورد رفتار مصرف کننده دراختیار شرکتا قرارمی بده، شرکتا هم می تونن طبق این اطلاعات درمورد اجناس، قیمتا و موجودی جنسای خود تصمیمای بازاریابی میگیره. به افرادی که به عنوان یکی از اعضای پنل NCP انتخاب می شن، وجه نقد یا محصولی داده نمی شه، ولی می تونن امتیازهایی به دست بیارن و بعدا این امتیازها رو در معاملات یا کارتای نقدی (cash card، کارتایی که به حساب بانکی وصل هستن و با استفاده از اونا تنها میشه از موجودی حساب بانکی استفاده کرد، مثل کارتای بانکی که در ایران ارائه می شه) خود به پول نقد تبدیل کنن.

پول-نام-تصویر

اعضای شرکت NCP یک اسکنر دستی دریافت می کنن یا از یک برنامه گوشی موبایل استفاده می کنن. بعد هر زمان که به خرید می رن، باید از این برنامه یا اسکنر استفاده کنن. اونا باید بارکد هر چیزی رو که می خرن اسکن کنن و محل خرید، تعداد شکلای مختلف خریداری شده و بقیه اطلاعات مربوط رو ثبت کنن. اعضای پنل NCP جدا از اینکه به دست آوردن امتیازهای هدیه، به طور خودکار در قرعه کشیا و تخفیفای ماهیانه ی بعضی از مغازه های خرده فروشی شرکت داده می شن.

۴. آزمونگر اجناس مربوط به کودکان

بخشی از وظایف پدران و مادران، یافتن اجناس مناسب واسه فرزندان مشکل پسند آنهاست. متأسفانه خیلی از والدین توانایی مالی امتحان کردن و خریدن تموم نمونه ها و شکلای مختلف مختلف اجناس مربوط به کودکان رو ندارن. ولی اگه در سایتای خیلی زیاد آزمایش اجناس که واسه مادران وبلاگ نویس و والدین طراحی شده ثبت نام کنن، تقریبا هر روز نمونه های رایگانی ازطریق پست واسه اونا ارسال می شه.

یکی از فرصتای فعالیت به عنوان آزمونگر اجناس مربوط به کودکان، در شرکت کانادایی PTPA (Parent Tested Parent Approved، آزمایش و تأییدشده به وسیله والدین) ایجاد شده. شرکت PTPA به آزمایش و بررسی اجناس کودکان می پردازه و کالاهایی که بالاترین امتیازها رو به دست بیارن، مهر تأیید این شرکت رو دریافت می کنن. افرادی که در آمریکای شمالی زندگی می کنن می تونن در سایت این شرکت ثبت نام کنن و به عنوان آزمونگر محصول به فعالیت بدن و درازای اون اجناس رایگانی رو دریافت کنن و به رقابتا و اجناس تبلیغاتی رایگان هم دسترسی داشته باشن. [منبع: PTPA] وقتی آزمونگر محصولی رو دریافت کرد، باید اون اجناس رو واسه شرکت PTPA بررسی و آزمایش کنه. شرکت PTPA هم این اطلاعات رو به تولیدکننده ارائه می ده تا دراختیار گروه های بازاریابی خود بذاره. در سایت شرکت PTPA فهرست اجناس بررسی شده دراختیار مصرف کنندگان قرار میگیره. مصرف کنندگان هم با استفاده از این فهرست متوجه می شن که کدوم اجناس، بالاترین رتبه ها رو به دست آورده ان.

۳. راننده ی آزمایش خودروهای لوکس

شغل تموم وقت دیگری که درازای اون حقوق پرداخت می شه، شغل راننده ی آزمایش خودروهای لوکسه. در این شغل آزمونگر باید خودروی دلخواه رو به راهی خصوصی ببره و با اون رانندگی کنه. رانندگان آزمایش خودرو به وسیله شرکتایی مثل BMW، پورشه و فِراری استخدام می شن. اگه فرد پول کافی واسه خرید خودرویی لوکس و باکیفیت نداره، ازطریق این شغل می تونه دست کم واسه یه مدت سوار این خودروهای لوکس شه!

رانندگان آزمایش خودرو باید علم فنی بالایی در مورد ی مکانیک و مهندسی خودرو داشته باشن، چون بخشی از وظایف اونا شامل ارائه گزارشی از کارکرد تموم قسمتای خودروه و خیلی از خودروهایی که آزمایش می کنن، نمونه های ساده ای هستن که هنوز وارد بازار نشده ان. در آزمایشای رانندگی، شتاب، ترمز، کارکرد خودرو در سرعت بالا، کارکرد خودرو در جاده، راحتی، دید و رانندگی بررسی می شه و این بررسیا با هماهنگی و کمک مهندسان مکانیک انجام می شه. تولیدکنندگان خودرو این شغلا رو ارائه می کنن.

۲. آزمونگر تختخواب

این یکی شغلیه که در اون به معنای واقعی کلمه واسه خوابیدن حقوق می گیرین! بعضی از شرکتای تولیدکننده ی تختخوابای لوکس، بررسیایی رو انجام میدن و در این بررسیا بازخوردهای آزمونگران درمورد کیفیت اجناس خود رو دریافت می کنن. واسه نمونه شرکتی در انگلستان دانشجویی با مشکلات مالی رو استخدام کرد تا به مدت یک ماه روی تختخوابای این شرکت بخوابه و درمورد تجربه خود گزارشایی رو بنویسه.

اون ۸ ساعت در روز رو تحت شرایط مختلف در تختخواب سپری می کرد و در این مدت باید تغییراتی در میزان نور و دما رو تجربه می کرد. اون مقادیر مختلفی الکل و کافئین می خورین تا شرایط مختلف خواب رو تجربه کنه. می پرسین چیجوری تونست اینجور شغلی رو به دست بیاره؟ در این مورد خاص، شرکت تولیدکننده ی تختخوابا از خواهندگان این شغل دعوت کرد و اونم به این دعوت جواب داد و مهارتای نوشتاری اون موجب شد که درمیان صدها خواسته کننده دیگری که می خواستن درازای خوابیدن، پول نقد دریافت کنن، انتخاب شه.

۱. آزمونگر سرسرهای آبی

اینجا بهترین مورد رو در آخر میگیم؛ یعنی شغلی که در اون باید سرسرهای آبی رو امتحان کنین. آزمونگر سرسرهای آبی باید به تفریحگاهایی برود و امکانات و وسایل جدید آبی اونا رو امتحان کنه تا اطمینان پیدا کنه که این بازیا و سرسرها بی خطر هستن و درست کار می کنن و مهم تر از همه، سرگرم کننده و لذت بخش هستن. آزمونگر باید مواردی مثل بلندی، جریان آب، سرعت و فرود رو امتحان کنه تا اطمینان پیدا کنه که همه این موارد از کیفیتی که شایسته معروفیت و اعتبار اون تفریحگاهه، برخوردارن.

در این شغل آزمونگر باید زمانی که شرکت تفریحگاهای جدیدی رو افتتاح می کنه، به نقاط مختلف سفر کنه. البته اینم از امتیازای دیگر این شغله. یکی از آزمونگران سرسرهای آبی می گه که بدترین بخش شغل اون امتحان کردن سرسرها در هوای سرده. این مسئله ممکنه که جنبه ای منفی باشه، ولی خیلی هم بد نیس، چون آزمونگر محصولی رو امتحان می کنه که در همه جا موجب سرگرمی و هیجان خونوادها در تعطیلات می شه.

خونواده

کلام آخر

بدون شک این شغلا بسیار لذت بخش و سرگرم کننده به نظرمی رسند. ولی درنظر داشته باشین که واسه به دست آوردن بیشتر اونا فرد نمیتونه فقط وارد شرکت شه و واسه استخدام در اون شغل خواسته کنه. واسه به دست آوردن خیلی از این شغلا فرد باید سعی کنه و کم کم پیشرفت کنه تا بتونه شغل جالب دلخواه خود رو به دست بیاره. در این شغلا فرد باید دقت خیلی بالایی درمورد جزئیات داشته باشه و خوب بتونه یادداشت ورداری کنه. ولی به نظر من ارزشش رو داره. من عاشق پارکای آبی و سرسرهای اونا هستم و شغل آزمونگر سرسرهای آبی، شغل رویایی و ایدئال منه، شما چه جوری؟دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید