دوستی داشتم که در آلمان زندگی می کرد. میگفت در زمان مدرسه به اندازه ای واسه کودکان فیلمِ “فهرست شیندلر” رو به نمایش می ذارن تا جدا از اینکه اعلام خجالت خود از گذشته، اونا رو با اثرات و زشتیای جنگ و چیجوری مثل شیندلر قهرمون بودن آشنا کنن.

سیستم آموزشی در تموم دنیا مهم ترین سهم رو واسه ساخت آینده هر کشور داراس و تموم مسائل فرهنگی و سلامت روانی جامعه رو میشه با روشای درست به کودکان آموزش داد. حال ما در این بخش چه کردیم ؟ به عقب برمیگردم :

در زمانی که نسل من پشتِ نیمکتای مدرسه بود شاید نزدیک ترین درس در رابطه به آموزشای غیرعلمی درسِ عجیبِ پرورشی بود. هدف از این درس چی بود ؟ شاید آزاد و راحت تر بودنِ سوال و جواب بین شاگرد و معلم. خروجی چی بود ؟ روزنامه دیواری!

وقتی از بدو ورود هر دانش آموز به مدرسه پس از خوندن و نوشتن، دروس ریاضی و علوم بیشترین ساعت آموزشی رو به خود اختصاص میدن و توجهی به نیازها و آموزشای غیرعلمیِ کودکان نمی شه ایرادِ کار رو دقیقا باید در همین مدارس جست. خیلی از افرادی که متجاوز میگن با آزمونای روانشناسی در سنای نوجوونی قابل شناسایی ان. تازمانی که هر مسئله حساس این چنینی خط قرمز گفته شه سلامت جامعه رو به نابودی خواهد رفت. بخاطر این، جدا از اینکه محیط آموزشی، همکاریِ این سیستم با رسانه و به ویژه رسانه دیداری واسه آموزش چی بوده ؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   معنای بطلان قرارداد و دلایل باطل شدن اون در قانون مدنی 

حال با فرض آموزش دیدن همه کودکان، نقش خونواده چیه ؟ کودکی پس از تجاوز قادر به صحبت در این مورد با والدین خود هست ؟ بزرگسالان آموزش لازم رو در این مورد دیده ان ؟ شک نداشته باشین در نسل الان این آموزش نبوده. اجازه بدین با مثالی بسیار ساده اهمیت آموزش در کاهش آمار تجاوز رو بگم :

کودکی-نام-تصویر

خونواده

برابر آمار یکی از اصلی ترین گروه های متجاوز به حریم کودکان خویشاوندانند. اگه کودک آموز ش دیده ای مورد تجاوز بگیره و به والدین آموزش دیده خود این مسئله رو بازگو کنه احتمال شناسایی فرد متجاوز بیشتر نیس ؟ متجاوز فقط یک قربونی رو انتخاب می کنه ؟

بازم که این سیستم آموزشی در مقاطع بالاتر مدرک رو جانشینِ علم قرار داده، برابر خیلی از پایان نامها که داده سازی روشی آسون اما نادرست واسه رسیدن به هدفه بنظر می رسه آسون ترین روش واسه کاهش این آمار، آمارسازی هست!

کودکان تاثیرپذیرترین آدما هستن، سیستم آموزشی رو سبک نشماریم.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید