۱. از خودتون باهوش تره

وقتی به دنبال شریک زندگی می گردین، مطمئن شید که همسر آینده تون از شما باهوش تر باشه. پاره ای از تحقیقای علمی هم این قضیه رو ثابت کردن که اگه زن از شوهرش باهوش تر باشه، مرد کمه کم در مورد سلامت عقلی از هوش بالاتر همسر خود سود می برن. «لارِنس والی»، استاد بازنشسته ی دانشگاه آبِردین، تحقیقات زیادی دور و بر نابودی عقل انجام داده و فهمیده که زنان باهوش می تونن از ابتلای همسرشان به نابودی عقل در سالخوردگی جلوگیری کنن، چراکه یک زن باهوش همیشه شوهرش رو از نگاه فکری به رقابت می کشه و باعث می شه قدرت ذهنی همسرش هیچوقت بررسی نرود. واسه همین، والی به پسرانی که خواستار عمر طولانی هستن پیشنهاد می کنه که در فکر ازدواج با یک دخترخانم باهوش باشن.

ازدواج

۲. صادقه

هر کسی در زندگی بعضی وقتا اشتباه می کنه و تصمیمات نادرست میگیره. پس خیلی مهمه که همسر آینده تون فردی باشه که بتونه شما رو از بیراهه بیرون بکشه و اشتباهات تون رو به شما گوشزد کنه. تحقیقات نشون داده مردانی که به دنبال ایجاد یک رابطه متعهدانه و ابدی هستن، همسری انتخاب می کنن که راستی داشته باشه.

۳. مثبت اندیشه

همسر آینده تون از اون دسته افرادیه که معمولا نیمه ی پر لیوان رو می بینه؟ نکنه بعضی وقتا از واسه این خوش بینی لب به شکایت باز می کنین؟ اما شاکی نباشید و عوضش به خودتون یادآوری کنین که آدمای منفی باف سمی هستن و می تونن در درازمدت به سلامتی تون آسیب برسانند. طبق تحقیق «ایلِین هَتفیلد»، استاد روان شناسیِ دانشگاه هاوایی، منفی بافیِ افرادی که زمان زیادی رو در کنارشون می گذرونین ممکنه به خودتون هم انتقال کنه و این نهادینه شدن منفی نگری در وجود شما، موجب افزایش ضربان قلب، دیرهضمی و کاهش تمرکز می شه.

۴. صلح گره

زندگی همیشه بر وفق مراد نیس. بعضی وقتا در روابط زن و شوهری اختلاف پیش میاد که طبیعی و حتی پرهیز ناپذیره. اما اختلافات زن و شوهری فقط در صورتی قابل حل هستن که هر دو طرف حاضر به صلح باشن.

روان شناسان دانشگاه یوسی اِل اِی در یک تحقیق ۱۷۲ زوج رو به مدت ۱۱ سال مورد مطالعه قرار دادن. زندگی مشترک ۷۸,۵ درصد این زن و شوهرا در آخر دوره تحقیق هنوز ادامه داشت و ازدواج ۲۱,۵ درصدشون به جدایی کشیده شده بود. بررسی رابطه زوجای شرکت کننده نشون داد زن و شوهرهایی که در این مدت حاضر شدن به خاطر ازدوا ج شون از خودگذشتگی کنن، زندگی مشترک بادوام تری داشتن. در این تحقیق ثابت شد پایبند بودن به رابطه ای که خوب پیش میره خیلی سخت نیس، بلکه به گفته «توماس برَدبِری»، نویسنده ی ارشد این تحقیق، تعهد واقعی یعنی اینکه در زمان اختلاف حاضر باشین واسه بهبود رابطه تون کاری کنین و حتی اگه لازم شد از بعضی خواستهای خود کوتاه بیایید.

۵. به جوک هاتون می خندد

همه ما از همراهی کسی که واقعا از ته دل به جوک هامون بخندهلذت می بریم. اما پژوهشی که در سال ۲۰۰۶ به وسیله روان شناسان دانشگاه ایالتی وِستفیلد انجام شد، نشون داد که در یک رابطه مردها بیشتر از زنان دل شون می خواد از طرف طرف مقابل شون بامزه تلقی بشن.

۶. دل و زبونس یکیه

داشتن همسری که در جمع بدرخشه و بتونه خیلی راحت مخاطب خود رو پای صحبتش بنشاند، زندگی رو خیلی آسون می کنه. طبق پژوهشی که در دانشگاه وِستمینستِر انجام شد، افرادی که دل و زبون شون یکیه یا یعنی بی شیله پیله هستن و در مورد زندگی شخصی شون صحبت می کنن، از طرف مخاطبا شون جذاب تر پنداشته می شن. حتی در نتایج این تحقیق ادعا شده این ویژگی به اندازه ای مهمه که مردم، زنان یا مردانی رو که دارای این ویژگی هستن خوش قیافه تر می پندارند.

۷. از اهداف تون حمایت می کنه و اهداف خودشو هم از یاد نمی برد

چند سال محققان در سعی بودن که ثابت کنن مردها ترجیح میدن با زنان ضعیف ازدواج کنن. «کریستین سی وِلان» در کتاب «به چه دلیل مردها باهوش با زنان باهوش ازدواج می کنن» به طور دقیق به رد این فرضیه پرداخته و به دلیل آمار و ارقام ثابت کرده میزان ازدواج زنان موفق، تحصیل کرده و با درآمد بالا کمتر از بقیه زنان نیس. فراموش نکنین که اگه همسر آینده تون قوی باشه، دیگر به شما وابسته نمیشه و حتی می تونه در خود شمام انگیزه بسازه. یعنی، در این صورت لازم نیس همیشه نگران همسرتون باشین و خود اونم همیشه در همه کارا به مُهر تأیید شما نیاز نداره.

در پژوهشی که در دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدن که افراد ضعیف معمولا در زندگی مشترک همه توجه خود رو به اهداف همسرشان متمرکز می کنن و اهداف خودشون رو از یاد می برن. این افراد اهداف همسرشان رو اولویت بندی می کنن و پابه پای اون واسه تحقق این اهداف وقت و انرژی صرف می کنن و بعضی وقتا تا حدی پیش می رن که اهداف اونو به جای اهداف خودشون قرار میدن. نکته اینه که هر کدوم از زن و شوهر باید بتونه بین اهداف شخصی خودش و اهداف مشترک با همسرش تعادل برقرار کنه و به ترکیبی متعادل از اهداف شخصی و مشترک برسه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   معنای بطلان قرارداد و دلایل باطل شدن اون در قانون مدنی 

۸. رابطه خوبی با والدینش داره

اگه می خواید بدونین که رفتار همسر آینده تون با شما مثلا در ۳۰ سال آینده چیجوری هستش، به رفتار الان اون با والدینش نگاه کنین. تحقیقات نشون داده رفتار افراد با والدین شون تا حدی گویای کیفیت رابطه اونا با همسر آینده شونه. محققان دانشگاه آلبِرتا، ۲۹۷۰ نفر از سنای مختلف رو مورد سوال قرار دادن و به این نتیجه رسیدن که بین چگونگی رابطه افراد با والدین شون در دوره نوجوونی و کیفیت زندگی زناشویی اونا در سالیان بعد رابطه نزدیک هست.

البته مقصود این نیس که رابطه همسر آینده تون با والدینش باید در همه حال عالی و بدون مشکل باشه. به گفته «مَت جانسون»، نویسنده ی ارشد این تحقیق، «درک شما از سهم خود در رفتار با والدین تون در شناخت هرگونه تمایلی به تکرار همون رفتارها (مثبت یا منفی) در روابط زن و شوهری نقش زیادی داره.» پس تا زمانی که نسبت به رفتار فعلی خود آگاه نباشید، نمی تونین اونو در روابط آینده خود اصلاح کنین.

۹. مهربانه

علم می گه رمز روابط پایدار و سعادتمندانه در مهربانی و بخشندگیه. «جون گاتمَن»، استاد بازنشسته ی رشته روان شناسی در دانشگاه واشینگتون، حدود ۴۰ ساله درباره زندگی زن و شوهری تحقیق می کنه. گاتمَن، متأهلان رو به دو گروه تقسیم کرده: زوجای بنیان ساز و زوجای بنیان برانداز. زوجای بنیان برانداز همونجوریکه از نام شون نشونه، زندگی مشترک شون در همون شش سال اول به انتها می رسه، در حالی که زوجای بنیان ساز سالای طولانی در کنار یک دیگر می مونن. گاتمَن در مورد ویژگی مشترک زوجای بنیان ساز در مصاحبه با خبرگزاری آتلانتیک می گه: «زوجای بنیان ساز در محیط اجتماعی به دنبال چیزایی می گردن که بتونن وجودشون رو قدر بدونن و سپاس بگن. اونا بسیار هدفمندانه به دنبال بنیان گذاشتن فرهنگ احترام و تقدیر هستن.»

۱۰. در زمان دعوا آرامش خود رو حفظ می کنه و شما رو هم به آرامش فرامی خواند

آرامش

طبیعیه که در هر رابطه ای بعضی وقتا اختلاف و دعوا پیش بیاد. اینکه هیچوقت اختلاف نظر نداشته باشین، نشونه یک رابطه پایدار نیس. نکته مهم اینه که باید بلد باشین چیجوری اختلاف نظرها رو بگذرونین و رابطه تون رو از سر بگیرین. طبق پژوهشی که در دو دانشگاه بِرکلی و نورث وِست انجام شد، زندگی مشترک ۸۰ زوج به مدت ۱۳ سال مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج این تحقیق نشون دهنده اینه که اگه در یک رابطه زن بتونه در زمان دعوا آرامش خود رو حفظ کنه و این آرامش رو به همسرش هم انتقال بده، اون رابطه بیشترین دووم رو داره. این در حالیه که اگه مرد در ایجاد آرامش هنگام دعوا پیش قدم شه، نتیجه برابر نمیشه.

۱۱. وقتی رو به زندگی و علایق جداگونه خودش اختصاص می ده

امکانِ داشتن فضا و حریم خصوصی در زندگی متأهلی حتی بیشتر از رضایت جنسی در موندگاری ازدواج نقش داره. صحت این ادعا در یک تحقیق دراز مدت در دانشگاه میشیگان ثابت شده. «تِری اورباچ»، پژوهشگر مؤسسه ی تحقیقات اجتماعی دانشگاه میشیگان، در مصاحبه با وال اِستریت ژورنال در این باره می گه: «وقتی افراد دوستان خودشون رو داشته باشن، علایق خودشون رو داشته باشن، وقتی بتونن خودشون رو جداگونه از شریک زندگی یا رابطه شون تعریف کنن، خوشحال تر هستن و کمتر بی حوصله می شن.»

۱۲. خطاهایتان رو قبول می کنه

در خیلی از از روابط زن و شوهری این فقط یکی از زن و شوهره که از رفتارهای آزاردهنده ی دیگری انتقاد می کنه. اما اگه همسر آینده تون کسیه که می تونه کمبود هاتون رو قبول کنه، جای خوشحالی داره. تِری اورباچ در هافینگتون پُست می نویسه: «راه و روش خوش بینانه چیزیه که به شمام انتقال می کنه و جذب افرادی میشید که دنیا رو با نیمه ی پر اون می بینن.»

۱۳. کینه توز نیس

اگه همسر آینده تون می تونه بقیه رو ببخشد، مطمئن باشین که زندگی مشترک تون سالای طولانی دووم داره. طبق پژوهشی که به وسیله جمعی از محققان کالج لوثِر، دانشگاه دوک و دانشکده ی الهیات هاروارد انجام شد، افرادی که می تونن بقیه رو بدون هیچ قید و شرطی ببخشند، طولانی تر عمر می کنن. مهم تر اینکه بخشندگی بنیان یک رابطه سالمه.

هیچکی کامل نیس و خودتون هم خالی از خطا نیستین. بعضی وقتا ممکنه بدون اینکه عمدی در کار باشه رفتاری بکنین که موجب آزردگی همسرتون شه. در اینجور زمانی داشتن همسری که بتونه از اشتباه تون بگذره، نعمت بزرگیه.

اگه خانمی که واسه ازدواج مد نظرتونه این ویژگیا رو داره، سعی کنین از دستش ندین و به خوشبختی تون در کنار اون امیدوار باشین.

منبع : businessinsider.de

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید